Yks Ek Yerleştirme 2021


Gönderi Tarihi: 17.09.2020Ek yerleştirme nedir

2021 YKS Tercih sonuçlarına göre herhangi bir üniversite programına yerleşemeyen öğrencilerin yeniden tercih yaparak bir üniversite programına yerleşme sürecine ek yerleştirme denir.

Ek yerleştirme tarihleri ne zaman

Ek yerleştirme tarihleri genel olarak ilk yerleştirme sonuçlarının açıklanması sürecinden sonra üniversitelere kayıt sürecinin sonuçlanmasından ve üniversitelerin kontenjanlarında oluşan boşluğun ÖSYM’ye bildirilmesinden kısa bir süre sonra başlar. Genelde eylül ayının ilk veya ikinci haftasında gerçekleşir.

Ek yerleştirme yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Ek yerleştirmede öncelikle tercih edeceği üniversite programının taban puanından daha yüksek puana sahip olma şartı aranmaktadır.  2021 Ek Yerleştirme sürecinde özellikle boş kalan kontenjanın fazlalığı tercih yaparken öncelikle göz önünde bulundurulması gereken ilk unsurdur. Daha az kontenjanlı boş üniversite programlarına yerleşme imkanı daha azdır. Genelde 24 tercih hakkıyla sınırlandırılmış bir alan içinde tercihlerin az kontenjanlı yerler için harcanmaması gerekir. 2021 YKS Tercihlerindeki gibi bir tercih sistemi bulunmamaktadır. Bu yüzden ek kontenjanın daha dikkatli yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Kimler ek yerleştirme yapar ya da yapamaz

2021 Ek yerleştirmeye girebilmek için kesinlikle 2021 YKS ye başvuru yapıp sınavdan belli yeterlilikte puan almış olmak gerekmektedir. İkinci ve en önemli şart ise ilk yerleştirmede herhangi bir üniversite programına yerleşmemiş olmak gerekmektedir. ÖSYM Tercih sistemi olan AİS üzerinden tercih yapma imkanı olup olmadığını sisteme girerek test edebilirsiniz.