Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler


Gönderi Tarihi: 17.09.2020Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler

Eğitim süreçlerinde özellikle eğitim camiası olarak Türkiye’nin yıllarca unutamayacağı bir sene yaşadık. Yüz yüze eğitim alışkanlığı olan öğrenci ve öğretmenlerin hayatına online eğitim zorunlu olarak girdi. Ulusal eğitim ağı üzerinden ve bireysel online sistemler üzerinden yarıda kesilen eğitim eksik aksak devam etmek zorunda kaldı. Çünkü merkezi sınavların bizim gibi 18 milyon öğrencisi olan bir ülkede vazgeçilmez olduğu aşikar.

EBA sistemi üzerinden verilen eğitimin beğenilme ve kullanılma yüzdeleri veliler tarafından değerlendirildi ve yetersiz bulundu. Tüm bu olumsuz ortamlar sonucunda YKS kazasız belasız uygulandı ve sonuçlar alındı. Bu sonuçların nasıl değerlendirileceği, bu puanların ve başarı sıralamalarının nasıl kullanılacağı özellikle bu sene çok önemli hale geldi. Bizler de Kolay Tercih ailesi olarak siz değerli öğrenci ve öğretmenlerimize bu zor süreçte sağlıklı üniversite tercihleri yapabilmeniz için yol gösterici olma görevini eksiksiz ifa etmek iddiasındayız. Tıpkı geçmiş senelerde olduğu gibi.

2020 YKS Başarı Sıralamaları Senesi Olacak

Geçmişte YKS de puan mı başarı sıralaması mı önemli diye sorulan sorularla çok karşılaşırdık. Bu sene özellikle TYT deki 30 dakika fazla süre verilmesi ve AYT de 12.Sınıf ikinci dönem konularının sınav kapsamı dışına çıkarılması sonucu sınavın göreli daha kolay olması söz konusu oldu. Bu da belli bir başarı düzeyinin üzeri için beklentinin daha üstünde bir puan gelmesine sebep oldu.
Bu yüzden öğrencilerin daha yüksek puan aldığı fakat bu yüksek puanın karşılığında sıralamasının ciddi gerilemesi gibi bir sonucu doğurdu. Her sene bizler başarı sıralamasının önemli olduğunu vurgulamamıza rağmen puanına göre tercih yapan ve hüsrana uğrayan öğrencilerle karşılaşıyorduk. Bu sene bu tarz puan bazlı tercihe odaklanan öğrencilerin özellikle ilk 100bin aralığında olanlarda kesinlikle üniversite tercihlerinde beklentilerinin karşılanmaması veya yüksek puanla yerleşememe sorunlarıyla karşılaşacaklarını belirtiyor ve uyarıyoruz.

Üniversite mi Bölüm mü Çelişkisi

Tercih dönemlerinde öğrencileri ve tercih yapan tercih danışmanlarını en çok meşgul eden sorulardan biri de üniversite mi bölüm mü çelişkisidir. Burada aslında kafa karışıklığına imkan vermeyecek bir kesinlikle şunu net söyleyebiliriz. Tabii ki bölüm diyeceğiz fakat bu düşünceyi temellendirirken şu iki ana gözlem çerçevesi üzerinden değerlendirmek kaydıyla; Bölüm öğrencinin hayal-ideal alanına giriyor mu, öğrenci bölüm gereklilikleri ile ilgili yetenek parçacıklarını taşıyor mu? Bölümün ayrıca insan hayatında ihtiyaçları karşılama noktasında gelecek vaat edip etmediği ve Türkiye ölçeğinde ve Dünya ölçeğinde düşündüğümüz bölümle ilgili uygulama alanının çokluğu ve bu alanlara öğrencinin bireysel ulaşımının kolaylık derecesi de değerlendirme sürecinde dikkate alınması gereken can alıcı sorulardan biridir.

Türkiye ölçeğinde üniversitenin önemini öğrenciye sunacağı ve açacağı kapıların vizyonuyla değerlendirmek en faydacı ve gerçekçi bakış açısı olur kanaati taşımaktayız. Üniversite mi bölüm mü çelişkisinde üniversite tarafına ağır basan tek artı faktör budur. Yoksa artık standart kriterler oluşturmuş, dünya ölçeğinde herhangi bir varlık taşıyamayan üretimden uzak daha çok reklam ağırlıklı üniversite sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Bölümler Arası Kıyas Kriteri Oluşturma

Tercih edilebilecek bölüm çeşitliliği çok olan öğrencilerde karşılaştığımız en büyük sorun öğrencinin bütün bölümleri birden istemesidir. Mesela Sayısal tercihi yapacak öğrenci sağlık ile ilgili bir bölüm olsun da hangisi olursa olsun düşüncesiyle gelmektedir. Burada öğrenciye iki bölüm arasında kıyas yaparak yönlendirme yapmak gerekmektedir. Tıp mı diş hekimliği mi ikileminde kalan öğrencinin her iki bölümün artı ve eksilerinin anlatılması sayesinde bir tanesinin önceliğe çıkarılması şeklinde bir sonuca ulaşması gerekmektedir.

Mesela Tıp Fakültesinin uzmanlık çeşitliliğinin anlatılması Tıp bölümü için bir artıdır. Diş hekimliğinin uzmanlığa gerek duymadan da aile hekiminden daha çok imkana sahip olması diş hekimliği bölümü için bir artıdır. Nihayetinde bölümler hakkında karşılıklı artı-eksi yönlerin değerlendirilmesiyle üniversite tercihleri oluşturmada sağlıklı bir yöntem takibi yapılmış olur.

Kendi Şehrinde Üniversite mi Başka şehirde Üniversite mi?

Öğrencilerin üniversite tercihlerini kendi şehirlerindeki veya başka şehirlerdeki üniversitelerden yana yapması eskiden daha çok kafa karıştırıcı olabilirken artık eskisi gibi yorucu bir süreç halini almamaktadır. Çünkü şehir dışında üniversite okumanın yurt(barınma)  ve sosyal imkanlar açısından maliyetinin yanı sıra kendi şehrinde de aynı imkanları sunabilen üniversitelerin açılması bu yönden kolaylıklar sağlamıştır. Burada İstanbul, Ankara, İzmir vs. gibi büyükşehir özelliği taşıyan daha çok teknik ve sosyal imkana sahip şehirlerde yaşayan öğrencilerin şehir dışı üniversite tercih etmelerinde gözle görünür bir azalma gözlemlenmektedir. İmkanları daha kısıtlı şehirlerde yaşayan ve daha yüksek puan ve sıralamaya sahip öğrencilerin şehir dışı tercih etme eğilimi daha fazladır.

Bu yüzden genel olarak ifade etmek gerekirse ekonomik güç ve sınavda alınan puan şehir dışı-şehir içi ikilemini çözmede dikkat edilecek en önemli unsurlardır.  Aslında mantıklı olan üniversite tercihi tam da budur.
Bu yazımızda hayatının en büyük seçimlerinden birisi olan üniversite seçimini yapacak olan öğrencilere yani üniversite tercihi yapacaklara tavsiyelerde bulunduk.