Mezuna Kalanlara Tavsiyeler


Gönderi Tarihi: 17.09.2020Mezuna kalmak nedir

2020 YKS sonuçlarına göre tercih yaparak yerleşemeyen veya tercih yapmayan öğrenciler ek yerleştirme ile yapılan tercihlerde de herhangi bir bölüme yerleşemez veya tercih yapmaz ise mezuna yani 2021 YKS ye hazırlanma sürecine kalmış sayılır.

Kimler mezuna kalmalı

2021 YKS ye ciddi manada hazırlanamayan, yeterli performans gösteremeyen, sağlık sorunlarından veya zaruri bir sebepten dolayı sınava giremeyen veya sınavda istediği sonucu elde edemeyen öğrencilerin mezuna kalması gerekmektedir. Örneğin Tıp Fakültesini kazanmak isteyen öğrencinin ilk 50 bin başarı sıralama sınırlamasını elde edememesi nedeniyle tekrar hazırlanması yani mezuna kalması gerekir veya Mühendislik Fakültesinde bir bölüm isteyen öğrencinin ilk 300 bin başarı sıralama sınırlamasını elde edememesi de yine mezuna kalmak için zaruri bir sebeptir.

Mezuna kalmanın avantajları

2020 YKS de istediği bir bölümün gelmemesi nedeniyle tercih yapmayan veya istediği bir bölüme tercih yaptığı halde yerleşemeyen bir öğrencinin 2021 YKS ye ilk defa girecek öğrencilerden hem sınavı tecrübe etme açısından hem de derslerin konu ve soru çözümlerinde ilerleme açısından daha avantajlı olacakları kesindir. Ayrıca önceki yılda yapılmış olan yanlışlar ve uygulamada başarılı olan yönlerin de ciddi bir değerlendirme sonucunda avantaja dönüştürülmesi mezuna kalan öğrenci için önemsenecek bir artı elde etmesiyle sonuçlanacaktır. Burada belirtmiş olduğumuz avantaj tamamen öğrencinin bu eksikleri ve artıları fark etmesi sonucu elde edilebilir.

Mezuna kalmanın dezavantajları

2020 YKS de elde etmek istediği sıralamaya ulaşamayan öğrenci 2021 YKS de eski sıralamayı elde edememe gibi bir dezavantajla karşılaşabilir. Mesela Diş Hekimliği bölümünü isteyen öğrencimiz 2020 YKS de 100 bininci sıralamada olsun. Bu öğrenci 2021 YKS de 90 bininci olduğu takdirde Diş Hekimliği bölümünü yine kazanacak sıralamayı elde edememiş oluyor. Ertesi yıla tekrar hazırlanan bir çok öğrencinin önceki yıldan daha kötü sıralama elde ettiğiyle de karşılaşılmaktadır. Bu tabii ki öğrencinin bilinçli ve sağlıklı bir hazırlık süreci geçirmediğinin de göstergelerindendir. Netice olarak mezuna kalmanın dezavantajlarının da olacağını bilmek hazırlık sürecini ciddiye almak için önemli bir bakış açısı kazandıracaktır.

Mezuna kalan öğrenci nasıl bir yol izlemeli

2021 YKS ye hazırlanacak mezuna kalan öğrencinin 1 yıllık hazırlık sürecine başlama konusunda karar vermesi  ilk adımdır. Daha sonra hedefini gerçekçi ve yeteneklerine uygun olarak belirlemeli ve eksik olan konularının tespit edilmesi yönünde bir hareket yapmalıdır. Etkili ders çalışma yöntemlerini mutlaka  kullanmak gerekmektedir. Geçmişte yaşadığı olumsuz denemelerden ders çıkarmalı, eski yöntemleri bir kenara bırakarak yeni, etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri bulmalıdır. Tüm bunları yaparken kendi özelliklerine uygun çalışma yöntemlerini kullanmak ders çalışma verimliliği açısından çok önemlidir. Hazırlık süreci içerisinde süreç yönetimini kendini merkeze alarak dış desteklerle desteklemelidir. Takviye kursları ve özel dersler vs. gibi. Bu sayede öğrencinin tekrar sınava girdiğinde daha iyi bir başarı gösterme oranı yükselecektir.