Dershane Seçimi Nasıl Olmalı?


Gönderi Tarihi: 26.09.2020Eski adıyla dershane yeni adıyla Kurs Merkezi olan oluşumlar eğitimde test tekniğini öğretmek ve sınav mantığına göre eğitim vermek maksadıyla hareket eden kuruluşlardır. Zaman zaman kapatılması gündeme getirilen bu merkezler Milli Eğitim sisteminde önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Oluşan bu boşluğun sebeplerine başka yazılarımızda değinme sözü vererek Kurs Merkezleri meselesine yoğunlaşalım.

Bazıları Kişisel Gelişim Kursu veya Özel Eğitim Kursu olarak isimlendirilmekle birlikte bünyelerinde ortaokul düzeyinde LGS, ortaöğretim düzeyinde YKS, önlisans düzeyinde DGS, yine önlisans ve lisans düzeyinde KPSS sınavlarına hazırlıkta ciddi bir aday öğrenci kitlesine hizmet vermektedir.

Özellikle biz Kolay Tercih ailesi olarak üniversite hazırlık düzeyinde öğrenci kitlesinin takip ettiği bir internet sitesi olduğumuz için burada YKS hazırlık kurs merkezlerinden bahsedeceğiz. YKS hazırlık kurs merkezlerindeki uygulamalar; dersler, etütler, soru çözümleri, birebir dersler, rehberlik hizmeti, hazırlık yayınları ve deneme sınavlarından oluşan büyük bir hizmet çeşitliliğinden oluşmaktadır. Bazı kurs merkezleri saydığımız bu hizmetlerin tamamını aday öğrencilere sunarken, bazıları birkaç tanesini sunmaktadır.

Son zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan VIP kurs merkezleri saat sınırlaması koymaksızın yukarıda saydığımız hizmetleri aday öğrencilere sunmaktadır. Ayrıca bireysel program, bireysel yayın hazırlama, bireysel dersler türü adaya özel seçenekleri de VIP kurs merkezleri gerçekleştirmektedir. Son dönemin yine pandemi zorunluluklarından dolayı popüler hale gelen uygulamalarından biri olan online eğitim, online sınav, online soru çözümü gibi seçenekleri de aday öğrencilerle buluşturan platformlar yaygınlaşmaktadır.

Biz kolay tercih ailesi olarak gelecek vizyonumuzda dijitalleşen dünyaya ayak uydurmanın yollarından biri olan her sektörde dijitalleşmenin oluşturulmasını en önemli hedef olarak görmekteyiz. Bunun için metropolleşen şehirlerde vakit kaybının sınavlara hazırlık sürecinde ne kadar önemli olduğu artık herkes tarafından dillendirilmektedir. Eğitimde de evden öğretim modeli dünyanın da seçtiği vazgeçilmez ve en etkili modellerden biridir.

Bu yüzden sadece eski adıyla dershane veya kurs merkezi seçiminde dikkat edilmesi gereken unsur olarak yüz yüze eğitim modeli ile etüt ve soru çözümlerinin online olarak alınması tercih edilebilir. Yani konuların anlatımını yüz yüze görmek aday öğrenciye ciddi avantaj sağlarken, daha fazla test çözümünün online eğitim üzerinden halledilmesinin en sağlıklı ve etkili yöntem olacağına inanıyoruz.

Yüzyüze-Online geleneksel ve yenilikçi eğitimin birleştirilmesi anlamına gelmektedir. Öğrenme sürecinin yüzyüze olması, pekiştirme ve test çözüm uygulamalarının online olması seçtiğiniz dershane veya kurs merkezinde aramanız gereken iki özellik olarak durmalı. Bizim kolay tercih ailesi olarak sizlere tavsiyelerimiz bu şekildedir. Başarılı sınav süreçleri diliyoruz.